Foot Care Ayak Kremi –  Resmi Satış Sitesi 50TL Ürün Görseli

ayak kokusunun sebebi nedir

   Ayak kokusu hemen hemen herkesin sorunudur. Bazı insanlar bunu çok önemsemeseler de bazılarının kâbusudur. Genellikle asker de görev yapan ve sabahtan akşama kadar çalışan insanlar da görülmektedir. Çünkü ayakkabı içinde sıkışıp kalan ayaklarımız sıcaktan dolayı terler. Ayağımızda da 250 binden fazla ter bezi bulunduğundan ayak kokusu kaçınılmaz olur.

Ayak kokusunun en önemli sebebi orda biriken bakterilerdir. Bakteriler ayak parmakları arasını, çorap ve ayakkabı gibi karanlık ve nemli yerleri severler. Ter sayesinde de oralara yerleşip yaşamaya başlarlar. Ölü hücrelerde vazgeçilmez besinleridir. Ayrıca ayakların kıllı olması da bakteriler için konforlu bir yaşam demektir. Ayak kılları sebebiyle yeterince nefes alamayan ayaklar daha fazla terleyecektir.

Ayak kokusunun oluşmasının başka bir sebebi de mantarlardır. Mantarlar kendi vücudumuzda oluşabileceği gibi başkasının kullandığı ayakkabı ve çorabı giymemizle de bulaşabilmektedir. Çünkü neredeyse herkesin ayağında mantar vardır. Sizin ayağınız da mantar olmasa bile başka birinin ayakkabısını giydiğiniz an onun ayağından bulaşan mantarlar artık sizin olmuş olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )