Foot Care Ayak Kremi –  Resmi Satış Sitesi 50TL Ürün Görseli

Ayaklarım ağrıyor ne yapabilirim?

Ayak, yürümek, ayakta durmak ve diğer günlük hareketlere dayanmanın yanı sıra düzgün çalışmasını sağlayan karmaşık bir tendon, kas, eklem ve kemik grubuna sahiptir. Bununla birlikte, birçok sağlık durumu ve yaralanması ayağın hareket ve dengesini bozabilir ve bu da sorunlara ve acılara neden olabilir.

Ayağın ağrısı alışılmadık bir yer gibi gözükebilir, özellikle orada belirgin herhangi bir yaralanma olmazsa. Bununla birlikte, bu bölge bir kemik kırığı veya çürük ötesinde çeşitli koşullar ve yaralanmalardan etkilenebilir .

Çoğu ayak ağrısı, en azından dinlenmek ve iyileşmek için ekstra bakım gerektirir. Ağrı altta yatan bir sağlık durumundan kaynaklanıyorsa, ilave tıbbi bakım gerekebilir.

Ağrı ve belirtileri not ederek ve sorunun nedenini belirlemenize yardımcı olmak için önce gelmiş olabilir. Bu, doğru tedavinin yapılmasını sağlar.

Ayakta yaralanmalar

Baş dahil olmak üzere ayağın herhangi bir yerinde burkulma veya kemik kopması gibi bir yaralanma meydana gelebilir.

Ayak üst kısmı ile ilgili sorunlar bölgeye bir şey bırakması olabilir. Bununla birlikte, daha az açık olan diğer nedenler olabilir.

Ayağın ortası Lisfrank bölgesi veya orta ayak olarak bilinir. Bu alan, ayak kemerini oluşturan küçük kemiklerden oluşur.

Midfoot kemiklerinden biri kırılırsa veya bir tendon iltihaplanırsa veya yırtılırsa, ayağa ağrı, şişme, morarma ve kızarıklığa neden olabilir.

Midfoot yaralanmalarına, örneğin aya inen ağır bir nesne gibi kazalar neden olabilir.

Ancak midfoot yaralanmalarının hepsi bir şey düşürmemek veya ayağa basmaktan kaynaklanmaz. Genellikle birisi ayağı aşağı bükülmüş, tendonları çekerek veya süzerek veya kemikleri kırarak düşer.

Uzun süren koşu veya yüksek etkili etkinlik gibi aşırı kullanımdan dolayı bu alanda saç çizgisi veya stres kırığı da meydana gelebilir.

Midfoot yaralanmaları kaç tendon veya kemiğin yaralandığına bağlı olarak hafif ila şiddetli olabilir. Hafif tendon yaralanmaları, tendon iyileşene kadar sadece RICE (dinlenme, buz, sıkıştırma ve yükseltme) gerektirebilir.

Ciddi yaralanmalar ve kemik kırıkları dökme, fizik tedavi veya ameliyat gerektirebilir.

Tüm ayak ağrısı bir yaralanma veya aşırı kullanım ile ilgili değildir. Bazı sağlık koşulları ayak ağrısına, özellikle sinirleri ve eklemleri etkileyen ağrıya neden olabilir. Bazı örnekler şunları içerir:

Artrit

Ayağın artrit oluşması için ortak bir alan olmasını sağlayan 30 eklem vardır .

Metatarsofalangeal eklem (MCP) her parmağın tabanında bulunur ve artritten etkilenirse ayağa ağrıya neden olabilir.

Diyabet

Diyabet , özellikle ayaklarda sinir hasarına neden olabilir. Kontrolsüz şeker hastalığı, ayağın herhangi bir yerinde karıncalanma, uyuşma ve ağrıya neden olabilir.

Gut

Gut , eklemlerde ağrılı ürik asit birikmesine neden olan bir hastalıktır. Gut en sık ayak başparmağını etkiler, ancak ayak üstü ve vücudun diğer bölgelerini etkileyebilir.

Ayak üstündeki ağrıyı önleme

Ayakta ağrı her zaman engellenemez, ancak iyi ayak bakımıyla pratik yapmak yardımcı olabilir. İnsanlar aşağıdakileri yapmayı amaçlamalıdır:

  • Egzersize kolaylık : Birçok ayak yaralanması, bir kişi çok fazla, çok çabuk yaparsa oluşur. Egzersiz zamanla ve zorlukla yavaş yavaş artmalıdır.
  • Egzersiz yaparken ısıtın ve soğutun : Ayaklardaki kasları gerin ve kaslar ılık olduğunda buzağılara hafifçe vurun.
  • Ayaklarını dinlendirin: Kasları ve eklemleri, özellikle koşu, spor veya yüksek etkili etkinlikler yapan kişiler için bir günlük izinden yararlanabilirsiniz. Bir kişi ayaklarını yaralanmaya karşı korumak için yüzme, yoga veya güç antrenmanı gibi düşük etkili etkinliklerle dönüşümlü olarak düşünebilir .
  • Destekleyici ayakkabılar giyin : Bu özellikle diyabet veya artrit hastaları için önemlidir. Düzgün oturan ve destek sağlayan ayakkabılar, ağı ağrıyı, burkulan ve çarpmalara karşı önlemeye yardımcı olabilir. Kaymaları ve düşmeleri önlemeye de yardımcı olabilirler.

İnsanlar yalın ayaktan kaçınmalı ve yıpranmaya başladıklarında veya rahatsız olduklarında ayakkabılarını değiştirmelidirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (1 )

  • Behzat Ö*
  • Ayak ağrısı için masaj yapıyorum ama pek etkili değil ama kremle masaj yapınca sanki biraz daha rahatlıyor